Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu i Związek Przedsiębiorstw Finansowych wspólnie uruchamiają dwusemestralne, podyplomowe studia „Nowoczesne technologie w finansach – Fintech”

W trakcie dwóch semestrów nauki na studiach podyplomowych „Nowoczesne technologie w finansach – FinTech” uczestnicy będą mogli przyjrzeć się ewolucji, jaką przechodzą usługi i produkty finansowe.

- Świat zmierza w stronę prostych i dostępnych rozwiązań, które są łatwe w obsłudze i wielofunkcyjne. Możemy potwierdzić transakcję okiem, wypłacać pieniądze z konta bez karty czy widzieć rachunki z różnych banków w jednym miejscu – mówi dr Artur A. Trzebiński, kierownik studiów i doradca ZPF. – Dlatego też celem nowotworzonych studiów jest pokazanie uczestnikom jak szerokim i zróżnicowanym pojęciem jest fintech – dodaje.

Program studiów opiera się na czterech blokach tematycznych. W bloku „Otoczenie prawne” uczestnicy studiów dowiedzą się jakie aspekty prawne regulują działalność podmiotów sektora fintech. W drugim bloku, „Otoczenie ekonomiczne i finansowe”, uwaga jest skupiona na wybranych zagadnieniach ze współczesnej ekonomii (przede wszystkim współdzieleniu i czynnikach behawioralnych) i najnowszych trendach w sektorze fintech. Podstawą kolejnego bloku, „Marketing i komunikacja”, są warsztaty prowadzone w metodyce Design Thinking. Podczas warsztatów uczestnicy opracują rozwiązanie dla konkretnego, realnego wyzwania rynkowego z obszaru fintech. Ostatnim i największym blokiem tematycznym są „Technologie”, które obejmują takie kwestie, jak insurtech, lendtech, paytech. Inne poruszane zagadnienia to m.in. wykorzystanie sztucznej inteligencji, RoboAdvise i technologii blockchain.

- W trakcie studiów nacisk położony jest na pokazanie różnorodności i zróżnicowanie możliwości wykorzystania technologii w finansach. W ramach studiów są omawiane studia przypadków. Już stosowane rozwiązania przedstawią osoby z branży fintech – podkreśla dr Artur A. Trzebiński. – Do współpracy udało się zaprosić praktyków z różnych firm. Nacisk kładziemy na praktyczność studiów oraz na pracę zespołową i interdyscyplinarne podejście. Uczestnicy studiów dowiedzą się o modelach biznesowych, zachowaniu klientów oraz szyciu usług i produktów finansowych na miarę.

Obok wykładów problemowych i studiów przypadków zajęcia prowadzone są w formie warsztatów i sesji Q&A. Dzięki temu  nie tylko udaje się zwiększyć zaangażowanie uczestników w ich proces uczenia, ale sprzyja to też  integracji i wymianie doświadczeń.

Więcej informacji udziela kierownik studiów dr Artur A. Trzebiński, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.